Home / Ceramic Capacitors / GRM188C80J475KE15D
minImg
GRM188C80J475KE15D
Murata Electronics
Product No:
GRM188C80J475KE15D
Description:
CAP CER 4.7UF 6.3V X6S 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X6S
Product Status Obsolete
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 4.7 µF