Home / Ceramic Capacitors / GRM2195C2A393JE01D
minImg
GRM2195C2A393JE01D
Murata Electronics
Product No:
GRM2195C2A393JE01D
Description:
CAP CER 0.039UF 100V C0GNP0 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.039 µF