Home / Ceramic Capacitors / GRM219R71C684KC01D
minImg
GRM219R71C684KC01D
Murata Electronics
Product No:
GRM219R71C684KC01D
Description:
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Obsolete
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.68 µF