Home / Ceramic Capacitors / GRM21A5C2D120JW01D
minImg
GRM21A5C2D120JW01D
Murata Electronics
Product No:
GRM21A5C2D120JW01D
Description:
CAP CER 12PF 200V C0G/NP0 0805
In Stock : 1255
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 200V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 12 pF