Home / Ceramic Capacitors / GRM21BE71C475KA12K
minImg
GRM21BE71C475KA12K
Murata Electronics
Product No:
GRM21BE71C475KA12K
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X7U 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X7U
Product Status Obsolete
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 4.7 µF