Home / Ceramic Capacitors / GRM3166T1H9R0DD01D
minImg
GRM3166T1H9R0DD01D
Murata Electronics
Product No:
GRM3166T1H9R0DD01D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 9PF 50V T2H 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient T2H
Product Status Obsolete
Ratings -
Series GRM
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 9 pF