Home / Ceramic Capacitors / GRM319F51C105ZA01D
minImg
GRM319F51C105ZA01D
Murata Electronics
Product No:
GRM319F51C105ZA01D
Description:
CAP CER 1UF 16V Y5V 1206
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance -20%, +80%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient Y5V (F)
Product Status Obsolete
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 1 µF