Home / Ceramic Capacitors / GRM31AR72J472KW01D
minImg
GRM31AR72J472KW01D
Murata Electronics
Product No:
GRM31AR72J472KW01D
Description:
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206
In Stock : 7941
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 630V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series GRM
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 4700 pF