Home / Ceramic Capacitors / GRM31CC72A475ME11L
minImg
GRM31CC72A475ME11L
Murata Electronics
Product No:
GRM31CC72A475ME11L
Description:
CAP CER 4.7UF 100V X7S 1206
In Stock : 277300
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient X7S
Product Status Active
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 4.7 µF