Home / Ceramic Capacitors / GRM31CR71E475MA88L
minImg
GRM31CR71E475MA88L
Murata Electronics
Product No:
GRM31CR71E475MA88L
Description:
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Obsolete
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 4.7 µF