Home / Ceramic Capacitors / GRM31MR71E105KA01K
minImg
GRM31MR71E105KA01K
Murata Electronics
Product No:
GRM31MR71E105KA01K
Description:
CAP CER 1UF 25V X7R 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Not For New Designs
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.049" (1.25mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 1 µF