Home / Ceramic Capacitors / GRM43DR71H155MA01L
minImg
GRM43DR71H155MA01L
Murata Electronics
Product No:
GRM43DR71H155MA01L
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1812
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Obsolete
Ratings -
Series GRM
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 1.5 µF