Home / Ceramic Capacitors / GRT033R61C223KE01D
minImg
GRT033R61C223KE01D
Murata Electronics
Product No:
GRT033R61C223KE01D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 0.022UF 16V X5R 0201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series GRT
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.022 µF