Home / Ceramic Capacitors / GRT1555C2A7R0DA02D
minImg
GRT1555C2A7R0DA02D
Murata Electronics
Product No:
GRT1555C2A7R0DA02D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 7PF 100V C0G/NP0 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series GRT
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 7 pF