Home / Ceramic Capacitors / GRT155C80J106ME13D
minImg
GRT155C80J106ME13D
Murata Electronics
Product No:
GRT155C80J106ME13D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 10UF 6.3V X6S 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X6S
Product Status Active
Ratings -
Series GRT
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 10 µF