Home / Ceramic Capacitors / GRT188C8YA105ME13D
minImg
GRT188C8YA105ME13D
Murata Electronics
Product No:
GRT188C8YA105ME13D
Description:
CAP CER 1UF 35V X6S 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X6S
Product Status Active
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 1 µF