Home / Ceramic Capacitors / GRT21BC81E225MA02L
minImg
GRT21BC81E225MA02L
Murata Electronics
Product No:
GRT21BC81E225MA02L
Description:
CAP CER 2.2UF 25V X6S 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X6S
Product Status Not For New Designs
Ratings AEC-Q200
Series GRT
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 2.2 µF