GTE10-F2221
SICK, Inc.
Product No:
GTE10-F2221
Manufacturer:
SICK, Inc.
Description:
PHOTOELECTRIC SENSORS
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 60°C
Ingress Protection IP67
Response Time 500µs
Sensing Distance 0.787" ~ 78.740" (20mm ~ 2m)
Output Configuration PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Sensing Method Proximity
Light Source Infrared (850nm)
Product Status Active
Connection Method Cable
Series G10
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Mfr SICK, Inc.
Cable Length 78.74" (2m)