GXSA16CE
Sensata-Gigavac Clean Energy
Product No:
GXSA16CE
Description:
GX SERIES POWER CONTACTOR
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Coil Power 7.8W
Switching Voltage 800VDC - Max
Termination Style Connector, Stud
Contact Rating (Current) 600 A
Coil Current 320 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 75Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 0.5 VDC
Contact Form SPST-NO (DM) (1 Form X)
Series GXSA16
Operate Time 20 ms
Contact Material -
Mfr Sensata-Gigavac Clean Energy
Coil Voltage 24VDC
Release Time 7 ms
Must Operate Voltage 16 VDC