Home / LED Drivers / HBG-100P-48A
minImg
HBG-100P-48A
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
HBG-100P-48A
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 28.8-48V 2A
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.09" Dia x 1.34" H (104.0mm x 34.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 2A
Ratings -
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series HBG-100P (100W)
Power (Watts) 96 W
Type Constant Current
Efficiency 91%
Voltage - Output 28.8 ~ 48V