Home / LED Drivers / HBG-200-36DA
minImg
HBG-200-36DA
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
HBG-200-36DA
Description:
LED DRIVER CC 200W
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Voltage - Input (Max) 305VAC
Product Status Active
Current - Output (Max) 5.5A
Ratings IP67
Voltage - Input (Min) 90VAC
Efficiency 92%
Voltage - Output 36V
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Features OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.97" Dia x 2.62" H (151.7mm x 66.5mm)
Weight -
Number of Outputs 1
Series HBG-200 (200W)
Power (Watts) 198 W