Home / LED Drivers / HBG-200-48DA
minImg
HBG-200-48DA
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
HBG-200-48DA
Description:
I/P 90~305VAC O/P 28.8-48V / 4.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.97" Dia x 2.62" H (151.7mm x 66.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 4.1A
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series HBG-200 (200W)
Power (Watts) 197 W
Type Constant Current, Voltage
Efficiency 93%
Voltage - Output 48V