Home / LED Drivers / HBG-240-36DA
minImg
HBG-240-36DA
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
HBG-240-36DA
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
LED DRIVER CC 240W
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Voltage - Input (Max) 305VAC
Product Status Active
Current - Output (Max) 6.7A
Ratings IP67
Voltage - Input (Min) 90VAC
Efficiency 92.5%
Voltage - Output 36V
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Features OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.60" Dia x 2.72" H (91.5mm x 69.0mm)
Weight -
Number of Outputs 1
Series HVG-240 (240W)
Power (Watts) 240 W