HC1210CG151J102
Meritek
Product No:
HC1210CG151J102
Manufacturer:
Meritek
Description:
CAP CER 150PF 1KV C0G/NP0 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series HC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) -
Mfr Meritek
Capacitance 150 pF