HC2-H-AC200V
Panasonic Electric Works
Product No:
HC2-H-AC200V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 200V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 7 A
Termination Style Plug In
Coil Current 6 mA
Mounting Type Socketable
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 60 VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series HC
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 200VAC
Must Operate Voltage 160 VAC