HC2-HTM-DC100V-F
Panasonic Electric Works
Product No:
HC2-HTM-DC100V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 100V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 7 A
Termination Style Plug In
Coil Current 11 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 10 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 10 VDC
Series HC
Operate Time 20 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Voltage 100VDC
Must Operate Voltage 80 VDC