HC3-H-DC12V
Panasonic Electric Works
Product No:
HC3-H-DC12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 12V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 7 A
Termination Style Plug In
Coil Current 75 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 160 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form 3PDT (3 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series HC
Operate Time 10 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9.6 VDC