HC3-HTM-DC24V-F
Panasonic Electric Works
Product No:
HC3-HTM-DC24V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 24V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 7 A
Termination Style Plug In
Coil Current 37 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 650 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form 3PDT (3 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series HC
Operate Time 20 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 19.2 VDC