HC4D-H-AC24V
Panasonic Electric Works
Product No:
HC4D-H-AC24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 3 A
Termination Style Plug In
Coil Current 50 mA
Mounting Type Socketable
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 7.2 VAC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series HC
Operate Time 20 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage 24VAC
Must Operate Voltage 19.2 VAC