HC4D-HP-AC24V
Panasonic Electric Works
Product No:
HC4D-HP-AC24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 3 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 50 mA
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 7.2 VAC
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage 24VAC
Must Operate Voltage 19.2 VAC