HC4D-HP-AC48V
Panasonic Electric Works
Product No:
HC4D-HP-AC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 48V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 3 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 25 mA
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 14.4 VAC
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage 48VAC
Must Operate Voltage 38.4 VAC