HC4D-HP-DC24V
Panasonic Electric Works
Product No:
HC4D-HP-DC24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 3 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 37 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 650 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 19.2 VDC