HC4D-HPL-AC12V
Panasonic Electric Works
Product No:
HC4D-HPL-AC12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 60°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 3 A
Termination Style Plug In, 14 Pin
Coil Current 100 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 120 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 3.6 VAC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series HC
Operate Time 20 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Voltage 12VAC
Must Operate Voltage 9.6 VAC