HC4ED-HP-DC100V
Panasonic Electric Works
Product No:
HC4ED-HP-DC100V
Description:
RELAY GEN PURP 4PDT 100V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 1 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 11 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 10 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 10 VDC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series HCE
Operate Time 20 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Voltage 100VDC
Must Operate Voltage 80 VDC