HC4ED-PL-AC200V
Panasonic Electric Works
Product No:
HC4ED-PL-AC200V
Description:
RELAY GEN PURP 4PDT 200V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 1 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 6.6 mA
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 60 VAC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series HCE
Operate Time 20 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Voltage 200VAC
Must Operate Voltage 160 VAC