HE2AN-Q-AC48V
Panasonic Electric Works
Product No:
HE2AN-Q-AC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 48V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 55°C
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 25 A
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 39 mA
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Must Release Voltage 7.2 VAC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series HE
Operate Time 30 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 48VAC
Must Operate Voltage 33.6 VAC