HE751A1200
Littelfuse Inc.
Product No:
HE751A1200
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
RELAY REED SPST 500MA 12V
In Stock : 744
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Switching Voltage 300VDC - Max
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 500 mA
Coil Current 12 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 1 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 1 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Series HE700
Operate Time 1 ms
Contact Material -
Mfr Littelfuse Inc.
Coil Voltage 12VDC
Release Time 1 ms
Must Operate Voltage 8 VDC