HG2-DC12V
Panasonic Electric Works
Product No:
HG2-DC12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 12V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 40°C
Switching Voltage 250VAC - Nom
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 120 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 100 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series HG
Operate Time 15 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9.6 VDC