HG3-AC115V
Panasonic Electric Works
Product No:
HG3-AC115V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 20A 115V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 40°C
Switching Voltage 250VAC - Nom
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 45.2 mA
Mounting Type Socketable
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 34.5 VAC
Contact Form 3PDT (3 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series HG
Operate Time 25 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 115VAC
Must Operate Voltage 92 VAC