HJ2-AC12V-6
Panasonic Electric Works
Product No:
HJ2-AC12V-6
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 7 A
Termination Style Plug In
Coil Current 85.4 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 140.515 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 3.6 VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series HJ
Operate Time 20 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Voltage 12VAC
Must Operate Voltage 9.6 VAC