HJ2-AC24V-6
Panasonic Electric Works
Product No:
HJ2-AC24V-6
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 7 A
Termination Style Plug In
Coil Current 45.6 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 526.316 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 7.2 VAC
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Voltage 24VAC
Must Operate Voltage 19.2 VAC