HJ2-DC48V
Panasonic Electric Works
Product No:
HJ2-DC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 48V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 7 A
Termination Style Plug In
Coil Current 18 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 2.6 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series HJ
Operate Time 20 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver (Ag)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 38.4 VDC