HJ4-T-DC110V
Panasonic Electric Works
Product No:
HJ4-T-DC110V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 5 A
Termination Style Plug In
Coil Current 9.1 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 11 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 11 VDC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series HJ
Operate Time 20 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver (Ag)
Coil Voltage 110VDC
Must Operate Voltage 88 VDC