HL2-H-AC115V
Panasonic Electric Works
Product No:
HL2-H-AC115V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 115V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 70°C
Switching Voltage 125VAC - Nom
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Current 10.4 mA
Mounting Type Socketable
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 34.5 VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series HL
Operate Time 10 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 115VAC
Must Operate Voltage 92 VAC