HL2-H-AC12V
Panasonic Electric Works
Product No:
HL2-H-AC12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 70°C
Switching Voltage 125VAC - Nom
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Current 100 mA
Mounting Type Socketable
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 3.6 VAC
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 12VAC
Must Operate Voltage 9.6 VAC