HLN-80H-48A
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
HLN-80H-48A
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
LED DRVR CC/CV AC/DC 48V 1.7A
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 50°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CE, cURus, PSE, TUV, UR
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.34" L x 2.42" W x 1.38" H (161.0mm x 61.5mm x 35.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.7A
Ratings IP64
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series HLN-80H (80W)
Power (Watts) 82 W
Type Constant Current, Voltage
Efficiency 91%
Voltage - Output 48V