HP2-TM-AC115V
Panasonic Electric Works
Product No:
HP2-TM-AC115V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 115V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 40°C
Switching Voltage 250VAC - Nom
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Quick Connect - 0.205" (5.2mm)
Coil Current 18 mA
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 34.5 VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series HP
Operate Time 25 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver (Ag)
Coil Voltage 115VAC
Must Operate Voltage 92 VAC