HP3-M-AC100V
Panasonic Electric Works
Product No:
HP3-M-AC100V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 100V
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 40°C
Switching Voltage 250VAC - Nom
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Current 32 mA
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 30 VAC
Contact Form 3PDT (3 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series HP
Operate Time 30 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver (Ag)
Coil Voltage 100VAC
Must Operate Voltage 80 VAC