HPP5-500RJ8
Riedon
Product No:
HPP5-500RJ8
Manufacturer:
Riedon
Package:
Axial
Description:
RES 500 OHM 5% 5W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.311" Dia x 0.874" L (7.90mm x 22.20mm)
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 500 Ohms
Series HPP
Power (Watts) 5W