HQCEAA122JAT6A
KYOCERA AVX
Product No:
HQCEAA122JAT6A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1200PF 1KV NP0 3838
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Obsolete
Ratings -
Series Hi-Q®
Package / Case 3838 (9797 Metric)
Thickness (Max) 0.170" (4.32mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1200 pF